INBOX e-bülten kayıt formu

Güncel Web Sitemizi Ziyaret Edin

Web sitemiz artık useinbox.com alan adı üzerinden hayatına devam etmektedir. En güncel bilgileri aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz.

useinbox.com/tr

ebülten kuralları

E-BÜLTEN OLUŞTURMAK

E-BÜLTEN NASIL OLUŞTURULUR

E-bültenler, onları hazırlayan pazarlama ekipleri için genelde bir angarya olarak görülseler de içerikleri e-mail üyeleriyle paylaşmak ve aralara ufak miktarda ürün tanıtımları serpiştirmek açısından çok işe yararlar. Bununla birlikte direk geri dönüş alan tanıtım e-mail'leriyle karşılaştırıldıklarında, bunların hazırlanmaları daha uzun sürer ve satış yapma amacı hedeflenmediği için bir e-bültenin yatırım getirisini ölçmek zordur. Bu nedenle e-bültenlerin asıl amacı daha çok ilişki kurmaktır.

E-bültenler genelde kendilerine has bir içeriğe sahiptirler ve tanıtım e-mail'lerinden farklı olarak, bir şeyler satmayı hedeflemezler. Kendilerini içlerindeki reklamlarla veya reklamların bulunduğu web sayfalarına ziyaretçileri yönlendirerek, finanse ederler. Günün haber başlıklarını vurgulamak için medya kuruluşlarından gönderilen günlük bültenleri bunlara örnek olarak verebiliriz.

E-bültenlerin bir özelliği de değerli bir içeriğe sahip olmaları ve daha az gönderilmeleri nedeniyle, alıcılar tarafından daha çok tercih edilmeleridir. Oysa içerik üreticileri e-bültenleri destekleseler de çok sayıda kurum, e-mail'i öncelikle onlara gelir kazandıran bir araç olarak görüyor. Yani hem online hem de klasik satıcılar, e-bülten seçeneğini görmezden gelerek, daha çok tanıtım e-mail'leri göndermeyi tercih ediyorlar.

Oysa Nielsen Norman Group tarafından yapılan bir araştırmaya göre web siteleriyle karşılaştırıldığında, e-bültenler kullanıcılar ve şirketler arasında çok daha derin bir bağ kurabilme yeteneğine sahip. Bu nedenle kapsamlı e-mail programınıza, e-bültenle destek vererek çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

İlişki kurun; bozmayın

E-bültenin öncelikli amacı, müşterilerinizle kurduğunuz ilişkileri güçlendirmektir. Bununla birlikte eğer asıl amacınız satış yapmaksa ve e-mail'i bir satış kanalı olarak kullanıyorsunuz, ilişki kurmak çok daha zordur. Yine de abonelerinizin kayıt listesinde kalmalarını ve şirketinizden e-mail almak için size izin vermelerini istiyorsanız, onlara geçerli bir neden sunmanız gerektiğini unutmayın. E-bültenler bu nedenleri anlatmak konusunda size yardımcı olabilirler.

Onlara üyeniz olma ayrıcalığını hissettirin

Toplu mail yoluyla gönderilen kuponlar, müşterilerinizin gözünde daha değerli olsa da (yeni üyeler kazandırmak konusunda etkili olsa da) bir abonenin üye olarak kalmasını sağlamak ve ilgisini canlı tutmak için çok daha fazla mücadele vermeniz gerekir. Fakat bir e-bültenle onlara üye olmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatabilirsiniz. Eğer satış yapıyorsanız, biri sizden bir şey satın aldıktan sonra, sizin e-mail'lerinize artık ihtiyaç duymayabilir. Ama bir e-bülten yoluyla müşterilerinize, onların listede kayıtlı kalmalarını ve tekrar satın alma konumuna dönmelerini sağlayacak, ürün kullanım taktikleri ve haberlerin yanı sıra anketler ve ilgilerini çekecek içerikler gönderebilirsiniz.

Yumuşak satış

En değerli varlıklarınızdan biri olan mail listenizi sürekli olarak tekliflere ve haberlere boğarak, anlamsız bir satış propagandası yapmak istemezsiniz herhalde...Yumuşak satış çok fazla reklama girmeden, çeşitli mesajlar yoluyla müşterilerinizle iletişim kurmak için etkili bir yoldur.

Cross promosyon

Eğer düzgün bir şekilde tasarlanırlarsa, e-bültenler müşterileri daha pahalı olan ürünü almaları için ikna etmenin yanı sıra kardeş markalarınızın ve ortaklarınızın ürünlerini pazarlamak için de iyi bir fırsattır. Doğru bir tasarımla ve içerikle, cross promosyon amaçlarınızı da gerçekleştirebilirsiniz. Dahası aldığınız sonuçları ölçebilir; gelecek gönderileriniz için optimize edebilirsiniz. Eğer hedefe ulaşmak istiyorsanız, e-bültenlerinizin arka planında ürünlerinizin ve servislerin mükemmel olduğunu ve müşterilerinizin mutlaka onları satın alması gerektiğini zekice vurgulamanız gerekir.

Gönderim sıklığınızı azaltın

Toplu mail in en büyük avantajlarından biri de şirketiniz içinde bulunan her departmanın ayrı e-mail gönderme ihtiyacını azaltmasıdır. Tek bir e-bültenle satış yapmak zor olsa da müşterileriniz sizden daha değerli bir içeriği olan, daha az aralıklarla gönderilmiş e-mail iletileri almaktan daha fazla memnun olurlar. Aklınızda bulunsu,n satış ve pazarlama ekibiniz bunun böyle olmadığını düşünse de kullanıcılar üyelikten çıkmadıkları için size teşekkür edecektir. Eğer şirketinizin amaçlarını ve farklı içerikleri, düzgün bir şekilde e-bültenleriniz içinde harmanlamayı başarır ve bunları daha uzun aralıklarla (ayda bir) müşterilerinize gönderirseniz, çok daha kazançlı çıkarsınız. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını ön planda tuttuğunuz sürece, bu durumdan onlar da memnun kalacaktır.

Para kazanın

Kendinize bir müşteri kitlesi edindikten, ilgi çekici bir içerik ve başarınıza destek olacak sağlam istatistiki veriler oluşturduktan sonra, reklam ve sponsorluk almak ekstra bir kazanç yolu olarak denenebilir. Sadık bir müşteri kitlesine gönderilen e-bültenler, reklam verenlerin dikkatini çekebilir. Eğer bunu kurallarına uygun bir şekilde yaparsanız, aboneleriniz iletilerinizi faydalı bulur. Siz de harcamalarınızı düşürmüş olursunuz.

E-bültenler bilgilendirici ve anlaşılır bir içeriğe sahip olduğu ve uygun zamanlarda gönderildiği sürece, diğer medya organları tarafından da tercih edilirler. Bununla birlikte yapılan araştırmalara göre e-bültenlerin sadece yüzde 11'i alıcılar tarafından bütünüyle okunuyor. Bu nedenle doğru bir tasarıma sahip olmak çok önemlidir. E-bültenler gözle kolayca taranabilecek ve hızlıca okunabilecek şekilde tasarlanmalı. Onları kullanıcılarınızın görmeyi tercih edeceği şekilde tasarlamak, kodlamak ve denemek için ekstra zaman ayırın. Bültenlerinizin yıllık şirket raporunuzun e-mail versiyonu şeklinde olmamasına, kısa ve öz olmasına, kolay okunmasına özen gösterin.

İçerik üreticisi de olsanız, satış da yapsanız, sitenize link verin Başlığınız çok önemlidir. Göndermeden önce Google Adwords'te mutlaka test edin. İstatistikleri inceleyin ve en çok hangi bölümlerin tıklandığını görün. Bunların sizin satış odaklı e-mail kampanyalarınızla ne kadar örtüştüğünü karşılaştırın. Farklı konu alanları ve tasarımlar deneyin. Hatta HTML'in yanı sıra salt metin mesajından oluşan bir e-bülten de hazırlayın. Gönderim sıklığınızı belirleyin. Aylık da olsa günlük de üyelerinizi, sizden hangi sıklıkta e-bülten alacakları konusunda bilgilendirin. Yayın çizelgenizi değiştirmeyin. Üyelerinizin ne alacakları konusunda bilgisi olsun. Liste kayıt formunda e-bültenin içeriği ve gönderim sıklığı konusunda bilgiler verin.

Diğer Başlıklar

Etkili konu alanı Ucuza kaçmayın Harcadığınızdan fazlasını kazanın Doğru ortağı bulun Toplu mail listenizi düzgün bir şekilde tutun Toplu mail gönderiminde amaca uygun hareket etme Karsilasma mesajı olusturmak Dogru toplu mail gönderimi E-bulten olusturmak Toplu Mail Gizlilik Sözleşmesi Toplu mail gonderimin incelikleri Hedefe yönelik toplu mail Müsteri kazanma yöntemleri Spam filtrelerden korunmanın yolları Toplu mail uzerinde sosyal medyanin etkisi Toplu mail yoluyla pazarlama Dijital Pazarlama Eğitimi