INBOX e-bülten kayıt formu

Güncel Web Sitemizi Ziyaret Edin

Web sitemiz artık useinbox.com alan adı üzerinden hayatına devam etmektedir. En güncel bilgileri aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz.

useinbox.com/tr

toplu mail gönderimi

TOPLU MAIL GÖNDERMENİN İNCELİKLERİ

TOPLU MAIL GÖNDERMENİN İNCELİKLERİ

En çok merak edilen konulardan biri de, müşterilere hangi sıklıkta e-mail iletileri gönderilmesi gerektiğidir. Aslında bu basit gibi görünen ama oldukça karışık olan sorunun, herkesin beklentisini karşılayacak, kolay bir cevabı yoktur. Yine de kendi e-pazarlama takviminize bakarak, size en uygun gönderim sıklığının ne olması gerektiğine karar verebilmeniz için bazı temel kurallar vardır.

Ne çok fazla ne çok az

Bu başlığı atarak sizinle dalga geçtiğimizi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte maksimum gönderim sıklığınızın (Kullanıcı başına ayda iki e-mail'den fazlasını göndermeyin) yanı sıra bu konudaki minimum ölçütleri de mutlaka belirlemeniz gerekir. Listeniz 500 kişiden de 500 bin kişiden de oluşsa, en az ayda bir kere e-mail göndermeniz gerekir. Bu minimum eşiği karşılayamazsınız, abonelerinizin size verdiği iznin etkisini azaltma riskini de almış olursunuz.

Güvenilir markalara ve web sitelerine, çeşitli e-bültenler, güncelleme bilgileri ve haberler almak için kayıt olduğunuzu ama beş aydır onlardan hiçbir haber alamadığınızı düşünün. Büyük ihtimalle onlara karşı ilginizi kaybedersiniz ve ya daha da kötüsü e-mail almak için onların listenize kayıt olduğunuzu unutursunuz. Seyrek gönderilen iletiler, üyelikten çıkma sayınızın artmasına ve spamci olarak rapor edilmenize neden olabilir.

Eğer belirli bir sıklıkta gönderi yapmayı vaat ettiyseniz, bu çizelge doğrultusunda yararlı, değerli ve ilgi çekici e-mail'ler göndermeniz gerekir. Müşterilerinizi, içeriğinizin onları ilgilendireceği konusunda ikna etmek istiyorsanız, verdiğiniz sözleri yerine getirmelisiniz.

48 saat içinde bir taneden fazla göndermeyin

CNN gibi flaş haberler vermediğiniz ya da mutlaka zamanında gönderilmesi gereken bir içeriğiniz olmadığı sürece, bunu kesinlikle yapmayın. Eğer genel bir e-bülten ya da promosyon haberi gönderiyorsanız, bu kurala uymadığınız sürece düşük geri dönüş oranlarıyla ya da üyelikten çıkış sayılarının artmasıyla karşılaşırsınız.

Eğer Salı günü gönderdiğiniz iletilerde beklediğiniz sonucu alamadıysanız, onları ertesi gün tekrar göndermek, alıcılarınızın sizin e-mail'inizi görme şansını arttırmaz.

E-mail yoluyla satış yapmaya çalışan bir firmadan iki gün içinde iki ileti almak, abonelerin büyük bir kısmının üyelikten çıkmasına ve bir daha bu satıcıdan e-mail almak istememelerine yol açacaktır. Çok sık e-mail göndermek hem online hem de offline ilişkilere zarar verir. Bu, her e-pazarlamacının başına gelebilecek en kötü senaryolardan bir tanesidir.

Gruplara göre gönderi sıklığı

Çok sayıda firma, müşterilerine ilgilerini çekecek kişisel e-mail mesajları ve farklı içerikler göndermek amacıyla listesini gruplara ayırır. Bu tekniği en uygun gönderi sıklığını belirlemek için de kullanabilirsiniz Bir grup müşteri her hafta gönderdiğiniz iletilere daha fazla cevap verirken, bazıları aylık gönderilerinize daha yüksek oranda cevap verebilir. Bu nedenle ölçümlerinize ve geri dönüş analizlerinize bakarak, farklı müşteri tipleri için gönderi zamanları belirleyebilirsiniz.

Aslında bu konuda uygulayabileceğiniz en iyi yöntem, tahmin yürütmeyi bırakıp, müşterilerinize üyelik aşamasında sizden hangi sıklıkta e-mail almak istediklerini sormaktır. Bu, hem sizi pazarlama araştırmaları için para harcamaktan kurtarır hem de müşterilerinizin istediklerini almasını garanti eder.

Ölçümlerinizi kullanın

Gönderim sıklığı sorununun içinden, "Biz müşterilerimize ayda iki kereden fazla e-mail göndermiyoruz" diyerek çıkamazsınız. Tüm satış ve pazarlama programlarında olduğu gibi e-pazarlama kampanyaları da, her programa gösterilen geri dönüş oranına göre uyarlanmalıdır. E-mail, pazarlamacıların, diğer pazarlama kanallarında bulamayacakları kadar bilgiye ulaşmasını sağlar. Bu verileri değerlendirerek, size uygun gönderim sıklığını hesaplayabilir ve uygulayabilirsiniz. Örneğin müşterilerin yüzde 14'ünün e-mail'inizde bulunan 'satın al' link'ine tıkladığını ama sadece yüzde 10'unun alışverişi tamamladığını varsayalım. Sizce de link'inize tıklayan ama satın almayan üyeler, potansiyel müşteriler sınıfına girmiyor mu?

Toplu mail'de ürününüze ya da servisinize ilgi göstermiş müşterileri belirleyebilir, onlara uygun kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Daha yaratıcı unsurlar, teşvik edici özel teklifler içeren mesajlar oluşturarak, bu mesajları orijinal e-mail'den bir hafta sonra yüzde 4'lük kitleye gönderebilirsiniz. Onların geri dönüşlerini daha yakından inceleyebilirsiniz. Burada önemli olan, yaptığınız ölçümleri size ışık tutacak bir harita gibi kullanarak, savaş planınıza uyarlamaktır.

Kurallar size yol göstermeli, sizi sınırlamamalı

Müşterileriniz için en uygun gönderim sıklığını bulmak istiyorsanız (bu aynı zamanda e-pazarlamanın her aşaması için geçerlidir) plan yapmanız, test etmeniz, sonuçları uyarlamanız, analizleri değerlendirmeniz ve geliştirmeniz gerekir. Her pazarlamacı bunu yaparken farklı müşteri şekilleri için farklı kurallar geliştirecektir. Eğer kar lastiği satıyorsanız, gönderim sıklığı konusunda esnek olmalı, mevsimlere göre değişiklikler yapmalı, kış gelmeden hemen önce daha çok, bahardaysa çok daha az e-mail göndermelisiniz. Eğer bu, sizin şirketiniz için de geçerliyse, gönderim sıklığı olasılıklarını değerlendirmeli, onları mevsimlere ve diğer faktörlere göre uyarlamalısınız. Aksi takdirde beklentileri karşılayamaz, müşterilerinizin istediğinden daha fazla ya da daha az e-mail göndererek, onların gözünde bir spamci olarak damgalanabilirsiniz.

Bu öneriler, kurumunuz için bazı kriterler belirlemenize yardımcı olsa da asıl önemli olan her zaman olabildiğince esnek olabilmektir. Çünkü müşterilerin beklentileri ve öncelikleri her zaman değişebilir.

Diğer Başlıklar

Etkili konu alanı Ucuza kaçmayın Harcadığınızdan fazlasını kazanın Doğru ortağı bulun Toplu mail listenizi düzgün bir şekilde tutun Toplu mail gönderiminde amaca uygun hareket etme Karsilasma mesajı olusturmak Dogru toplu mail gönderimi E-bulten olusturmak Toplu Mail Gizlilik Sözleşmesi Toplu mail gonderimin incelikleri Hedefe yönelik toplu mail Müsteri kazanma yöntemleri Spam filtrelerden korunmanın yolları Toplu mail uzerinde sosyal medyanin etkisi Toplu mail yoluyla pazarlama Dijital Pazarlama Eğitimi