INBOX e-bülten kayıt formu

Güncel Web Sitemizi Ziyaret Edin

Web sitemiz artık useinbox.com alan adı üzerinden hayatına devam etmektedir. En güncel bilgileri aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz.

useinbox.com/tr

toplu mail gönderimi

MÜŞTERİ KAZANMA YÖNTEMLERİ

LİSTENİZİ OLUŞTURURKEN MÜŞTERİ KAZANMA YÖNTEMLERİ

Kaliteli müşterilere sahip olmak, çoğu pazarlamacının en büyük dilekleri arasındadır. Özellikle de potansiyel bir müşterinin, gerçek bir müşteriye dönüşmesine son derece önem veren B2B firmaları için... Eğer bu kategoriye giriyorsanız, kaliteli potansiyel müşteriler kazanma yeteneğinizi şimdiye kadar geliştirmişsinizdir. Bununla birlikte güncel e-mail çalışmalarınızı, geniş kapsamlı bir e-mail programına dönüştürme beklentisi içinde de olabilirsiniz. Peki, bir taşla iki kuş vurmaya ne dersiniz?

Tipik online müşteri oluşturma kampanyaları, firmaların ilgileneceklerini düşündükleri potansiyel müşterilerin e-mail adreslerini toplar. Bu tarz müşteriler, genelde yapılan bir reklam ilanı üzerine beklenen davranış biçimlerini sergileyen ve ürün tanıtımlarıyla özel olarak ilgilenen kişilerdir. Eğer insanlara ürün bilgileri, İnternet üzerinden yapılan seminerlere katılma fırsatı ya da araştırma çalışmaları gibi değerli şeyler sunuyorsanız, onlardan karşılık olarak e-mail adreslerini isteyin. Zaten potansiyel müşterilerinizin sizin sattığınız ürünler ve sunduğunuz servislerle ilgilendiklerini önceden biliyorsunuz. O zaman neden bir şeyler satın almalarını sağlayıncaya kadar onlarla bağlantınızı e-pazarlama yoluyla kurmayasınız ki? Bu süreç içerisinde potansiyel müşterileriniz, karar vermelerine ve herhangi bir sorunu çözmelerine yarayacak sağlam içeriklere kavuşurlar; siz de kaliteli potansiyel müşterilere.... Yani her iki taraf da kazanmış olur.

Şimdi, hedef kitlenizi belirlediğinizi varsayalım (eğer belirlemediyseniz, müşteri oluşturmak ve e-mail programınızı idare etmek konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz). O zaman öncelikli hedefiniz online arama motorlarında, web sitelerinde, sektörünüzün ve ulaşmayı arzu ettiğiniz kitlenin beklentilerini karşılayan yayınlarda reklam vermek olmalı. Tabii burada düzgün yerleştirilmiş, içerik olarak anlamlı, okuyuculara bir şeyler verebilen ve onları harekete geçmeleri için cesaretlendiren reklamlardan bahsediyoruz.

Tüketici pazarına odaklanmış firmalar için çekilişler ve promosyonlar da müşteri listesini büyütmek için iyi bir yöntem olarak kullanılabilir. Oysa genelde pazarlamacılar göze hoş görünen bir web sitesi kurmanın daha iyi bir fikir olduğunu düşünerek, büyük ölçekli promosyonların uzun dönemde kazandıracaklarına aldırış etmezler.

Liste oluşturma aşamasında, katılımcılar kayıt olduktan hemen sonra, onlara onay/teşekkür için e-mail göndermeyi asla ihmal etmemelisiniz. Göndereceğiniz bu e-mail'in içeriğindeki detaylar çok önemlidir ve asla geçiştirilmemeleri gerekir. 'Kimden' ve 'Konu' alanlarınızın alıcılarınızın gözünde mantıklı olmasına dikkat edin. Ayrıca toplu mail başlığınız ve alt başlığınız, alıcıların iletinin kimden geldiğini ve ne hakkında olduğunu anlayabilecekleri şekilde olmalı. Son olarak, içinde görsel olmadığı zaman e-mail'inizin nasıl göründüğünü de mutlaka kontrol edin. Çok sayıda e-mail sunucusu, e-mail içerisindeki görselleri bloklayacak ayarlar kullanır. Bu durum göz önüne alındığında, eğer insanlar görselleri açamayacaklarsa ya da firma ve marka logonuzun olması gereken yerlerde, sadece kırmızı X'lerle karşılaşacaklarsa, çekici bir tasarıma sahip olmanın ne gibi bir avantajı olabilir ki?

İşte mükemmel bir müşteri deneyimi yaratmak için kullanabileceğiniz bazı metotlar ve başarılı yöntemler:

1. Üçüncü partiler de dahil, programınıza katılan herkesin hedeflerinizin farkında olduğundan emin olun.

Mikrositenizi ve promosyon malzemelerinizi tasarlamadan veya satın alacağınız medyayı belirlemeden önce, programınızın ana hedeflerini iyi belirleyin. Eğer hedefiniz bir e-pazarlama veritabanı oluşturmak ve büyütmekse, tüm stratejinizin e-mail adresi toplamak ve üyelik sürecini kullanıcılar için kolaylaştırmak üzerine kurulu olduğundan emin olun. Sonrasında kullanıcılarınıza ve pazarlama ekibinize neler olabileceği konusunda gerekli açıklamaları yapın.

2- Kişisel bilgi toplamak için en uygun metodu seçin

'Üyeliği Kabul' tuşuna bastıklarında, müşterilerinize kişisel bilgilerini hangi amaçla kullanacağınızı açıklayın. İşte online promosyon boyunca e-mail adresi toplamak için kullanılan, en bilinen dört yöntem...

* Liste kayıt tuşu

Müşteriler, yanında kutuyu işaretlediklerinde neler elde edebileceklerini anlatan bir yazının olduğu, işaretlenmemiş bir kutu görürler.

*Üyelikten ayrılma

Müşteriler, yanında kutuyu işaretlemenin ne anlama geldiğini anlatan önceden işaretlenmiş bir kutu görürler.

* İşaretli kutu yok- açıklama var

Kullanıcıların bir online programa katılmaları için e-mail adreslerini vermeleri gerekir. Yapılan açıklamada, kullanıcılarla ileride iletişim kurulabileceği ve diledikleri zaman üyelikten çıkabilecekleri anlatılır. Genelde bu yöntem, katılımcılar karşılığında değerli bir şey elde edecekleri zaman kullanılır.

*İşaretli kutu yok: açıklama yok (zımni rıza)

Kullanıcıların bir online programa katılmaları için e-mail adreslerini vermeleri gerekir. Ama bu yöntemde e-mail'in nasıl kullanılacağına dair bir açıklama yapılmaz. İzin alınmadığı için önerilen yöntemlerden biri değildir. Müşterileriniz bir çekiliş ya da promosyon sırasında size e-mail adreslerini verdiler diye, onların gelecekte göndereceğiniz e-mail'lerden haberdar olduklarını ve bu e-mail'leri istediklerini farz edemezsiniz.

3-Yasal yükümlülüklere uyduğunuzdan emin olun

Çok sayıda firma, web sitelerinde eski gizlilik politikaları bulundururlar ya da e-pazarlama yaptıklarına dair bilgilere yer vermezler. Eğer online yollarla kişisel bilgiler topluyor ve bu bilgileri (özellikle de e-mail adreslerini) her ne amaçla olursa olsun kullanmayı düşünüyorsanız, gizlilik politikanızda bu bilgileri ne şekilde kullanacağınızı mutlaka belirtmeniz gerekir.

Ayrıca gizlilik politikanıza ek olarak, bazı koşullar altında toplanmış kişisel bilgileri gelecekte ne şekilde kullanacağınızı da açıklamanız gerekir. Özellikle de zımni rıza metodunu kullanıyorsanız... Kullanım koşullarında e-mail adreslerinin nasıl kullanılacağını belirtmek, zımni rıza metodunun etkisini azaltmayacaktır.

Eğer katılımcılar onların bilgileriyle ne yapmayı amaçladığınızı bilirler ve markanıza güvenirlerse, onlarla çok daha güçlü ve değerli bir ilişki kurabilirsiniz.

4- Mümkün olan tüm iletişim biçimlerini anlatın

Sitenize trafik çekmek istiyorsanız, bu alandaki yatırımlarınızı maksimuma çıkarın ve katılımcıların zamanını boşa harcamadığınızdan emin olun.

Tüm mikrosite sayfalarınızın birbirinden bağımsız olmasına dikkat edin. Açılan sayfalar (pop-ups) genelde bu konuda işe yaramaz. Sayfalarınızda, ana pazarlama amacınızın ve mesajlarınızın belirgin olduğundan ve ziyaretçilerin görebileceği şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Ayrıca programınızın müşteri oluşturma bölümüne girmeye yanaşmayan ziyaretçiler için onların tıklayabileceği alternatif alanlar oluşturun. Offline olarak verebileceğiniz pazarlama mesajlarında tek bir hedef belirleyebilirken, online araçlar size, programınızı sağlam bir mikrositede ve ilave içerik seçenekleriyle keşfetmenin eşsiz fırsatını sunarlar. Bu nedenle çapraz tanıtım mesajları, site navigasyonu ve kullanıcı dostu linkler koymayı unutmayın. Kullanıcıların dikkatlerini başka yere vermemeleri ve mesajlarınızın gereksiz bir içerikle dolu olmaması için özen gösterin. Eğer e-mail adresleri topluyorsunuz, alıcılarınıza işe yarayan zaman dilimlerinde mesaj gönderdiğinizden emin olun. Çok sayıda firma, aylar önce hazırlanmış bilgileri müşterilerine gönderir ve onların kafasının karışmasına sebep olur. Oysa kim bir promosyona 6 ay önce üye olduğunu hatırlar ki? 5- Programınızın viral yeteneklerini inceleyin

Web 2.0, web'in tüm sosyal bakış açısını sizin avantajınıza çevirebilir. Programınızı 'bir arkadaşına ilet' (F2F) e-mail özelliğini kullanarak, tanıdıklarına tavsiye eden katılımcılara sahip olmaktan daha değerli ne olabilir ki? Programınızın sergilediğiniz çabalara zarar vermesini değil, sosyal pazarlama etkisini artırdığından emin olmak için viral anlamda ne kadar işlevsel olduğunu araştırın. Mail'lerinizin forward edildiği kişilerin bilgilerinin kullanılmayacağını, ama dilerlerse bu kişilere de üye olabilme fırsatı tanıdığınızı belirtin. Bunlar, kesinlikle gözden kaçırmamanız gereken ücretsiz medya satın alma yöntemleridir. Ayrıca 'Kimden' ve 'Konu' alanlarının yanı sıra e-mail'de bulunan pazarlama mesajlarının da mantıklı bir içeriğe sahip olması gerekir.

6-Memnuniyet verici bir kullanıcı deneyimi sağlayın

Müşterilerin her yönden memnuniyet verici bir kullanıcı deneyimine sahip olduklarından emin olmak için programınızı test edin. Böylelikle programınızda geliştirilmesi gereken şeyler olup olmadığını fark edersiniz. Kötü bir kullanıcı deneyimi, sadece programınızı değil bir bütün olarak markanızı da olumsuz etkiler.

7- En iyi şekilde kullanın

Her online program, offline benzerlerine kıyasla bir şeyleri değiştirebilme, düzenleyebilme ve ilave unsurlar ekleyebilme açısından çok hızlıdır ve size zorluk çıkarmaz. Eğer programınızın müşterileriniz üzerinde herhangi bir etkisi yoksa, onu asla olduğu gibi bırakmayın. Programınız olgunlaştıkça ve müşteri geri dönüşleri başlayınca, programınızı incelemeye ve gerekli eklemeleri yapmaya devam edin. Eğer sitenizdeki trafikten memnun değilseniz, SEM (tıklama başına maliyet) kampanyaları düzenleyerek trafiği artırabilirsiniz.

Bu yedi adımı uygulayarak, online müşteri oluşturma çabalarınızın hak ettiği seviyeye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle riskleri azaltmış ve çok sayıda kazanım elde etmiş olursunuz.

Programınızın ana hedefi olan potansiyel müşteri oluşturma amacınızı asla unutmayın. Ama kullanıcı deneyimi gibi önemli konuları da kesinlikle es geçmeyin. Ayrıca zayıf yönetilen bir programın size çok daha fazla zarar verebileceğinden ve hedeflerinizi olumsuz etkileyeceğinden emin olabilirsiniz. Online pazarlama, geleneksel medyaya göre çok daha çevik ve sonuca yöneliktir. Bu yüzden size verilmiş fırsatları kaçırmamaya çalışın.

Eğer geniş kapsamlı bir promosyon kampanyası ya da çekiliş yapmak için çok fazla zaman ve para harcadıysanız, bu kampanyaların iyi yönetildiğinden ve sağlam bir stratejiye sahip olduklarından emin olun. Eğer amacınız, müşteri oluşturmak ve dolayısıyla e-mail adresleri toplamaksa, bu durumda içeriğinizin ve önerilerinizin müşterilerinize anlamlı görünmesi için gayret gösterin. Ancak bu şekilde müşterilerin, sizin sunduğunuz fırsatlarla ilgilenmelerini ve karşılığında, size e-mail adreslerini vermelerini sağlayabilirsiniz. Herhalde hedefinizden uzaklaşmak ve tek düşüncesi çok sayıda ürüne bedava sahip olmak olan, sizin e-mail kampanyalarınızla ve markanızla zerre kadar ilgilenmeyen müşterilere sahip olmak istemezsiniz.

Diğer Başlıklar

Etkili konu alanı Ucuza kaçmayın Harcadığınızdan fazlasını kazanın Doğru ortağı bulun Toplu mail listenizi düzgün bir şekilde tutun Toplu mail gönderiminde amaca uygun hareket etme Karsilasma mesajı olusturmak Dogru toplu mail gönderimi E-bulten olusturmak Toplu Mail Gizlilik Sözleşmesi Toplu mail gonderimin incelikleri Hedefe yönelik toplu mail Müsteri kazanma yöntemleri Spam filtrelerden korunmanın yolları Toplu mail uzerinde sosyal medyanin etkisi Toplu mail yoluyla pazarlama Dijital Pazarlama Eğitimi