INBOX e-bülten kayıt formu

Tüm gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Önemli duyuru ve bilgilendirmelerimizden haberdar olmak için
e-bülten kaydınızı yapın.

toplu mail gönderimi

PAZARLAMA TEKNİKLERİ

PAZARLAMA TEKNİKLERİ

Her gün artan rekabet, işletmelerin ürün ve hizmetlerini satmasını zorlaştırmaktadır. Bilinen en etkili kavram “ne üretirsem satarım” ‘ın yerini artık günümüzde ürünü ve hizmeti müşterinin ayağına getirme almıştır.

Başarılı satış, başarılı bir görüşme ve etkili ürün tanıtımı sayesinde olmaktadır. Satışın en etkili olduğu bölüm, talep ve istekleri doğrultusunda bir çözüm sunabilmektir. Satış görüşmelerinin başarılı olabilmesi için kara verici kişiler ile bir araya gelmek kilit noktadır. Karar verici kişiler ile yapılan görüşme, satış sürecini kısaltacak ve başarı oranını artıracaktır.

Bu bahsettiğimiz konuların hepsi çeşitli pazarlama teknikleri kullanılarak gerçekleştirilebilir. Günümüzde en etkili pazarlama teknikleri arasında dijital pazarlama ön plana çıkmaktadır. Dijital pazarlama’yı kısaça, bilinen klasik pazarlama tekniklerinin haricinde, elektronik cihazlar aracılığı ile alıcılara ulaştırma aracı olarak tanımlayabiliriz.

Dijital pazarlama hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

pazarlama teknikleri

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Müşteri bağlılığınızı maksimize edebilmeniz için dijital pazarlama teknikleri oldukça önemlidir. Dijital pazarlamanın olmazsa olmazı diyeceğimiz web sitelerini baz alırsak dijital pazarlama tekniklerini 4 başlık altında inceleyebiliriz.

1- Elde Etme

Web sayfanıza yeni ziyaretçiler (müşteriler) çekmek, bu ziyaretçilerin sitenizde kalabilmelerini sağlayacak çalışmalar yapmak en kilit noktalardır. Öncelikle web sayfanıza ziyaretçi çekmek için çeşitli platformlarda reklamlar verebilirsiniz. Reklamlar aracılığıyla web sayfanıza yeni ziyaretçiler gelir ve bu sayede “elde etme” aşamasını gerçekleştirmiş olursunuz.

2- Kazanma

Elde etme tekniğinden sonra web sitenize çektiğiniz ziyaretçileri kazanma aşaması önemlidir. Arama motorlarından ya da farklı kanallardan web sayfanıza gelmiş ziyaretçiler potansiyel müşteridir ve bu potansiyel müşterileri kazanarak gerçek müşteriye dönüştürmeniz gerekmektedir.

3- Ölçümleme ve Optimize Etme

Bu aşamada ise, web sayfanızda çeşitli istatistikleri tutabilecek bir altyapı kurarak gelen ziyaretçileri ve yapılan satışları analiz edip ölçümleme ve sonrasında daha iyi neler yapabilirsiniz bunları araştırmak, optimize etmek gerekmektedir.

4- Elde Tutma ve Büyütme

Sonuncu teknik olarak bu aşamada hedef kitlenize uygun ve güncel satış stratejileri, müşteri memnuniyeti gibi yöntemleri takip ederek, var olan müşterilerinizi elinde tutarak müşteri sayınızı artırır ve büyümeye doğru gidebilirsiniz.

Etkili Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

İyi bir online pazarlama tekniği ile düşük maliyette ve maksimum faydalı şekilde pazarlama verimliliğini üst seviyeye ulaştırabilirsiniz.

- İnternet sitenizin işinizi yansıttığından emin olun
- Web sayfanızda blog makaleler yazın
- Kurulduğunuz günden itibaren e-posta listeleri oluşturun
- Düzenli olarak e-bülten gönderimi yapın
- Diğer işletmeleri inceleyin
- Kampanyalar düzenleyin ve indirimler yapın
- Sosyal medyayı etkili kullanın
- İçerik ağınızı genişletin

Pazarlama Tekniklerine Ait Diğer Bilgiler

İşletmenin kuruluş amacının tüketiciye hizmet olduğunu ve tüm ticari faaliyetlerini tüketicinin taleplerine göre şekillendirdiği, bunun neticesinde ticari faaliyetini yerine getirdiği sürece pazarlama denmektedir. Bu etkenler neticesinde bir şirketin ayakta kalabilmesinin yolu satış ve pazarlama başarısından geçmektedir. Bu başarıyı yakalayabilmek adına şirketler çeşitli pazarlama teknikleri üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

Pazarlama teknikleri konusunda bilgisi olmayan işletmeler genellikle ticari faaliyetlerinde başarılı olamazlar. Çünkü pazarlama tekniklerinin içerisinde hedef kitlenin ne istediğini bilmek çok önemlidir. Sonuç olarak hedef kitlenin taleplerini bilmeden satış yapmak oldukça zordur. Pazarlama teknikleri olarak hedef kitlenin ne istediğinden, bu mal veya hizmet için ayırdıkları bütçenin ne kadar olduğunu bilmenin ne kadar faydalı olduğununun konuyla ilgili uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Pazarlama tekniklerinden bir tanesi, müşteriye her zaman alternatif ürünler sunabilmenin yanı sıra ona nasıl hitap edileceğine kadar tahmin etmektir. Yani mağazanıza gelen bir müşteriye ilk olarak nasıl yaklaşacağınız konusunda doğru karar vermelisiniz. Örneğin bu kişiye "abicim hoşgeldin" mi demelisiniz yoksa "hoşgeldiniz beyefendi, nasıl yardımcı olabilirim?" mi demelisiniz bunun kararını önceden vermiş olmanız gerekmektedir. Şüphesiz ilk izlenim başarılı bir satış ve pazarlama için çok önemlidir. Ayrıca başarılı bir satış için ilk 10-15 saniye ciddi derecede çok önemlidir.

Satış ve Pazarlama Teknikleri Eğitimi

Pazarlama teknikleri eğitiminin kazandırdıkları arasında, pazarlama stratejisi oluşturma ve geliştirebilme, daha iyi planlama yapabilmek için müşteri fikirlerini kullanabilme, pazarlama verilerinden maksimum verim elde etmek, rakiplerden farklı olan stratejiler üretip ürünü veya hizmeti pazarlayabilme gibi bir çok konu mevcuttur.

Satış ve pazarlama teknikleri eğitimini daha çok, satış yöneticileri, satış müdürleri, pazarlama uzmanları, müşteri temsilcileri, satış temsilcileri veya satış ve pazarlama alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler almalıdır.

Bu eğitimler sonrası sertifika alabileceğiniz birçok firma mevcut. Bu firmalar arasında size en uygun olanını seçtikten sonra pazarlama teknikleri konusunda uzmanlanmış, başarılı bir birey olma şansını elde etmiş olursunuz

Hemen Ücretsiz Başlayın

INBOX müşterilerine hizmetini profesyonel seviyede, kolay ve etkin kullanılabilir olarak sunmaktadır. Sistemi denemek için 30 saniyede ücretsiz hesap oluşturabilirsiniz.

HEMEN ÜCRETSİZ BAŞLAYIN