INBOX e-bülten kayıt formu

Güncel Web Sitemizi Ziyaret Edin

Web sitemiz artık useinbox.com alan adı üzerinden hayatına devam etmektedir. En güncel bilgileri aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz.

useinbox.com/tr

email marketing

DÜZGÜN BİR LİSTE TUTUN

DÜZGÜN BİR LİSTE TUTMAK

Pazarlama ekipleri, zamanlarının ve harcadıkları çabanın çoğunu müşterileri ve potansiyel müşterileri hakkında bilgi toplayarak geçirirler. Bu nedenle listelere gereken özenin gösterilmesi, liste hijyeni açısından çok önemlidir. E-mail yoluyla pazarlama yaparken kullandığınız listelerde kesin verilere sahip olmamak, sadece kaynaklarınızı boşa harcamanıza değil; itibarınızın bozulmasına ve dağıtımın gerektiği şekilde yapılamamasına da yol açar. Var olan verilerinizi güncellemenin size sağlayacağı faydalar ise şunlardır:

Maliyeti kurtarırsınız

Eğer daha az sayıda adrese gönderi yaparsanız, maliyetiniz düşer. Özellikle de bir e-mail servis sağlayıcıyla çalışıyorsanız ve mesaj başına ücret ödüyorsanız.

İstatistiklerin çarpıtılmasını önler

'satis@adres' veya 'haberler@adres' gibi aktif olmayan ve geri dönen adresleri listenizden çıkardığınızda belki daha az e-mail gönderirsiniz, ama yine de aynı sayıda açılan iletiye sahip olursunuz. Bu da sonradan daha gerçekçi ve daha yüksek bir açılma oranına kavuşmanızı sağlar.

İletilme oranınız artar

Düzgün bir listeniz varsa, ISP'lerin gözünde spamci olarak suçlanmazsınız. Ayrıca sizi spamci olarak rapor edebilecek, sizinle ilgisi olmayan alıcılara mesaj göndermemiş olursunuz.

Listeden çıkarılması gereken adresleri tanımlama

Liste hijyeni, listenizin bütünlüğünü bozmadan, ondaki hataları bulmanıza ve düzeltmenize yardımcı olur. Çıkarmanız gereken e-mail adresleriyse, genelde şu özellikleri taşır:

Geri dönen(seken) e-mail'ler Yazım hatası içeren adresler @ işareti bulunmayan adresler @ işaretinin ardından yanlışlıkla 'www' gelen adresler Bu tarz yanlış adreslerin birçoğunu üyelik aşamasında da fark edip, önleyebilirsiniz. Adreslerin doğru olup olmadığını belirlemenin en iyi yöntemi, iki e-mail üyelik kutusu bulundurmak ve her iki kutuda verilen adresin birbiriyle uyumlu olup olmadığını tanıyabilen bir metoda ya da aygıta sahip olmaktır.

E-mail mesajı iletilmediği ve gönderen kişiye geri döndüğünde, buna bounce(geri dönen mesaj) denir. Bunun birçok nedeni olabilir ve bounce mail'ler genelde 'hard' ve 'soft' olarak iki kategoriye ayrılır. Hard bounce, e-mail adresinin geçersiz olduğu ve artık kullanılmadığı anlamına gelir. Bu tarz adresleri listenizden mutlaka çıkarın; çünkü onları göndermeye devam etmek, başınızın ISP'lerle derde girmesine neden olabilir.

email marketing firmaları

Soft Bounce ise, iletinizin gönderim sırasında oluşan geçici bir sorun nedeniyle, alıcının posta sunucusundan geri dönmesi anlamına gelir. Bu sorun, alıcının mail kutusunun dolu olmasından, server'ının çökmüş olmasından veya iletinizin çok büyük olmasından kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda iletinizi, aynı şey birkaç kez daha tekrarlanana kadar göndermeye devam edebilirsiniz. Eğer aylık mail gönderimi yapıyorsunuz, iki başarısız girişimden sonra adresi listenizden çıkarmanız gerekir. Eğer haftada bir ya da günde bir gibi daha sık aralıklarla gönderi yapıyorsanız, beş sekme, bu adresi listenizden çıkarmanız için yeterlidir. Sonuçta belli bir sayıdan sonra hala gönderdiğiniz iletiler geri dönüyorsa, bunun mutlaka bir nedeni vardır.

Eğer hard bounce'ları ya da tekrarlanan soft bounce'ları e-mail listenizden çıkarmazsanız, ISP'lerin iletilerinizi bloke edeceğinden emin olabilirsiniz. Bunun nedeni, spamcilerin genelde mümkün olduğunca çok sayıda adrese mail göndermek istemeleri ve bu e-mail adreslerine tahmin yoluyla karar vermeleridir. Bu nedenle çoğu zaman spamciler, yanlış adreslere veya spam tuzaklarına (spamcileri yakalamak için ISP'ler tarafından yaratılmış adresler) ileti gönderirler. Bir kez bloke edilirseniz, ISP'lerin tekrar size inanmalarını sağlamak için çok çaba harcamanız gerekir.

Geri dönen adresleri çıkarmamak, aynı zamanda ölçümleme yaparken de sizi yanıltabilir. Bu durum, listenizin boyutunu ya da toplam gönderi sayınızı şişirse de diğer ölçümlere zarar verir ve ne ölçüde başarılı olduğunuzu tam olarak görmenize engel olur.

Aktif olmayan adresleri kontrol edin

Eğer bir e-pazarlama programı yürütüyorsanız, sonuçları belli aralıklarla kontrol etmeniz gerekir. Bu, müşterilerinizin nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını görmenizi sağlayabileceği gibi, e-mail iletilerinize hangi alıcıların reaksiyon gösterip göstermediğini anlamanızı da sağlar. Eğer mesajlarınıza hiç cevap vermemiş belirli alıcılar varsa, belki de onlarla tekrar iletişime geçmenin ya da onları listeden çıkarmanızın zamanı gelmiştir. Tabii bunu yaparken gönderdiğiniz son 10 e-bültenden sadece son ikisine tepki vermemiş alıcıları silmemeye özen gösterin. Çünkü listenizdeki aktif olmayan üyelerin ne zaman listeden çıkarılmasına dair belli bir kural yoktur. Bu, tamamen programınızdaki içeriğin ne kadar ilgi çekici olduğuna bağlıdır. Ayrıca mevsimlik çıkarımlar yapmanız gerektiğini de unutmayın. Eğer üyelerinizin belli dönemlerde satın aldığı ürünler satıyorsanız, gönderdiğiniz son iletilere tepki vermediler diye üyelerinizi listeden çıkarmamalısınız.

Aktif olmayan adresleri tekrar aktifleştirin

Eğer hangi alıcılarınızın gelen kutularındaki iletilere tepki vermediğini biliyorsanız, onları listenizden çıkarmaya yönelik doğru adımlarınız, geri dönüş oranlarınızın artmasına neden olabilir. Bu tarz alıcıları tekrar aktif hale getirmenin çok sayıda yolu vardır. Öncelikle onlara gönderdiğiniz son e-mail'lere tepkisiz kaldıklarını ve eğer tekrar üye olmazlarsa, onları listeden çıkarmayı planladığınızı belirten bir mesaj gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz e-mail'in daha etkili olması için onlara daha fazla harekete geçirici bir ileti gönderebilir; tekrar üye olacakları umuduyla hedefe daha fazla yönelik bir içerik oluşturabilirsiniz. Bu alıcıları listenizde tutmak ve e-mail programınıza bağlı kılmak için mutlaka bir şeyler yapmanız gerekir. Eğer bu yöntemleri uyguladıktan sonra da onlardan geri dönüş alamazsanız, onları kaybettiğinizi kabul etmeniz gerekir.

Daha az önerilen bir başka seçenek de aktif olmayan alıcılarınıza doğrudan tekrar üye olmazlarsa, onları listeden çıkaracağınızı kesin bir dille anlatan bir e-mail göndermektir. Eğer aktif olmayan alıcıların size neden cevap vermediklerini anlamak için zaman harcamak istemiyor ve onlara değerli bir teklif sunmak istemiyorsanız, bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Burada size aktif olmayan tüm alıcıları listenizden tamamen çıkarmanızı tavsiye etmesek de asıl gücün liste büyüklüğünüzle değil, liste kalitenizle ortaya çıktığını söylemek istiyoruz. Sonuçta listenizde bulunan insanların toplam sayısı azalsa da, bu tip durumlarda çok daha değerli bir alıcı kitlesine sahip olabilirsiniz. Çünkü e-mail'lerinize cevap vermeyen alıcıları emekliye ayırdığınıza göre, elinizde çok daha aktif ve size bağlı müşteriler kalmış demektir. Uzun lafın kısası size bağlı ve geri dönüş yapan 10 bin üyeden oluşan bir e-mail veritabanına sahip olmak, birkaç aktif üyeden oluşan 100 bin kişilik bir listeye sahip olmaktan çok daha iyidir.

Diğer Başlıklar

Etkili konu alanı Ucuza kaçmayın Harcadığınızdan fazlasını kazanın Doğru ortağı bulun Toplu mail listenizi düzgün bir şekilde tutun Toplu mail gönderiminde amaca uygun hareket etme Karsilasma mesajı olusturmak Dogru toplu mail gönderimi E-bulten olusturmak Toplu Mail Gizlilik Sözleşmesi Toplu mail gonderimin incelikleri Hedefe yönelik toplu mail Müsteri kazanma yöntemleri Spam filtrelerden korunmanın yolları Toplu mail uzerinde sosyal medyanin etkisi Toplu mail yoluyla pazarlama Dijital Pazarlama Eğitimi