INBOX e-bülten kayıt formu

Güncel Web Sitemizi Ziyaret Edin

Web sitemiz artık useinbox.com alan adı üzerinden hayatına devam etmektedir. En güncel bilgileri aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz.

useinbox.com/tr

toplu mail gönderimi

ETKİLİ KONU ALANI

ETKİLİ KONU ALANLARI SAĞLAM YANIT ALMANIZI SAĞLAR

Bir e-mail iletisinin en basit kısmı gibi görünseler de 'konu' satırları, abonelerin e-mail'leri açmasında ve okumasında en çok etkisi olan bölümlerdir. Üstelik dahası da var. 10 İnternet kullanıcısından 7'si bir e-mail'in spam olup olmadığına karar verirken, 'kimden' ve 'konu' satırlarını inceler.

Çok sayıda firmanın etkili 'konu' satırları oluşturmaya gereken özeni göstermediğini, deneyimlerimize dayanarak söyleyebiliriz. Genelde 'konu' satırları, toplu mail gönderilmeden hemen önce yazılır ve başarılı olup olmadıkları test edilmez. Stratejik anlamlarıysa, tamamen göz ardı edilir. Bu nedenle birçok insanın e-mail'i açarken 'konu' satırına baktığına inanmak zordur. Forrester Research tarafından yapılan bir çalışma, toplu mail içeriği hakkında düzgün bilgi veren 'konu' satırlarına sahip iletilerin yüzde 52'sinin açıldığını ortaya çıkardı. Bu nedenle bu konu üzerinde ilerlemeye devam edebiliriz.

Bununla birlikte güçlü bir 'konu' satırının çok sayıda olumlu etkisi olsa da, birisinin sizden gönderilen mesajı açmasında, sizi tanımasının (alıcının sizi ve şirketinizi tanımasının) ve içeriğinizin de (e-mail'in onu ne kadar ilgilendirdiğinin) büyük önemi vardır.

İşte etkili bir 'konu' satırı oluşturabilmeniz için birkaç tavsiye:

Uzunluk

Kısa ve sevimli 'konu' satırları, her zaman işe yarar. 'Konu' satırınız, asla 50 karakteri geçmemeli. B2B firmaları, çok sayıda okuyucunun gönderilen mesajları PDA'lerinden ya da cep telefonlarından okuyacaklarını düşünerek, bu alanlara 20 karakterden daha az yazı yazar. Aslında yapılan yeni araştırmalar, e-mail'lerini telefonlarından okuyan iş adamlarının büyük bir kısmının yararlı bir şey olmadığı sürece, iletileri anında sildiğini ortaya çıkardı. Bu da özellikle cep telefonlarından okunacak e-mail'lerde 'konu' satırlarına ne kadar çok önem verilmesini gerektiğini gösteriyor. Bu nedenle okuyucularınızın e-mail mesajlarını nereden okudukları takip etmeye çalışın. E-mail programınızın kurallarını koyarken, 'konu' satırındaki karakter sayısına sınır koyun ve e-mail ekibinizin bu kurala uymasını sağlayın.

Marka

Markanızın tanınırlığı, toplu mail 'lerinizin açılmasında önemli bir rol oynar. Güçlü bir marka ismi, genelde açılma oranlarını artırır. Bununla birlikte bu e-mail'lerinizin kesin açılacağı anlamına gelmez. Marka tanınırlığınızın yanıt oranını artırıp artırmadığını görmek için onu 'konu' alanına yerleştirerek, test edin. Eğer şirketinizde e-mail gönderen çok sayıda departman varsa, genelde 'konu' satırları birbirleriyle tutarsız görünebilir. Bu konuda çalışanlarınızın birlikte hareket etmesini sağlayın ve onları ortak bir noktada buluşturun.

İçerik

Abonelere güçlü teklifler ve değerli içerikler sunmak, e-mail'lerinizin onların gözündeki etkisini artıracaktır. "Aylık e-bülten" şeklindeki sıradan 'konu' başlıkları, e-mail'in içeriği hakkında bilgi vermez ve alıcılara e-mail'i açmaları ve okumaları için bir neden sunmaz. E-mail kullanıcıları, sizden değerli ve gerçek bilgiler alacakları için abone olurlar. Bu nedenle her mesajın 'konu' satırında, mutlaka onların ilgisini çekecek ve işlerine yarayabilecek, vurucu cümleler kurmaya çalışın. Bir spamci olarak damgalanmak istemiyorsanız, bu alanları büyük harfle yazmaktan, ünlem işareti kullanmaktan ve 'bedava' sözcüğünü kullanmaktan kaçının. Spam olduğu hissedilen her 'konu' satırı, alıcının spam filtresine düşebilir.

Harekete geçirme

Promosyon e-mail'lerinde, alıcılar genellikle eşsiz ve değerli bir teklif sunmanızı beklerler. Bu nedenle teklifinizi 'konu' satırında belirtin ve abonelerinizi harekete geçmeye teşvik edin. Örneğin Sevgililer Günü'ne özel hediyeler öneriyorsanız, ama bu teklifinizin son günüyse, 'Konu' satırına, "Özel Sevgililer Günü hediyeleri için son şans" şeklinde bir yazı yazabilirsiniz.

Kişiselleştirme

Kişiselleştirme bölümünde de bahsettiğimiz gibi 'konu' satırlarını kişiselleştirmek etkili olabilir. Bununla birlikte yanıt oranını artırmak istiyorsanız, bu alanlarda kullanabileceğiniz daha kişisel verileri (doğum günleri ve doğum yerleri gibi) öğrenmeye çalışın. Bir restoran zincirinin müşterilerine göndereceği 'doğum günü e-mail'inde alıcının isminin de yer alması, açılma oranını artırır.

Test edin

'Konu' satırının kampanya üzerinde ne kadar etkili olduğu düşünülürse, 'bu alanları mutlaka test etmeye çalışın. İki 'konu' satırının etkisini, iki farklı grup üzerinde analiz etmeden tüm müşteri listenize göndererek, kampanyanızın başarısını azaltmak istemezsiniz herhalde?

Dürüstlük

'Konu' satırının, mesajınızın içeriğini tam olarak yansıttığından emin olun. Yanıltıcı 'konu' satırları, sadece alıcılarınızın kafasını karıştırmakla kalmaz, antispam yasalarına da tamamen aykırıdır.

Açılma oranlarını ölçerken bariyerlere dikkat edin

Bir 'konu' satırının etkisini ölçerken, açılma oranı büyük bir belirleyicidir. Bununla birlikte bazı alıcıların, gönderdiğiniz e-mail'lere sadece Outlook'taki ön izleme pencereleri üzerinden baktıkları ve e-mail'i açmak için tıklamadıkları göz önüne alınırsa, açılma oranı bazı durumlarda yanıltıcı olabilir. Çünkü aslında alıcı okumamış olsa bile, ön izleme penceresinde görüntülenmiş bir e-mail de açılmış sayılır. Bu durum da tabii ki sonuçların çarpıtılmasına neden olur. Aynı biçimde bazı insanlar da e-mail içerisinde görsellerin görüntülenmesini istemezler (ya da ayarları görsellerin görüntülenmesini engeller). İşte alıcılar, mesajınızı açmış ya da onu ön izleme penceresinde görüntülemiş olsalar bile, görseller çıkmadığı için bu tarz masajlar da açılmış sayılmaz. Herkes açılma oranları hakkında konuşmaktan hoşlanır. Bununla birlikte eğer satışlarınız artmadıysa, yüzde 50'lik bir açılma oranına sahip olmanızın da hiçbir anlamı yoktur. Aynı şekilde, çok yüksek bir dönüşüm sağlayan yüzde 10'luk bir açılma oranı, çok olumlu bir başarı yakaladığınız anlamına gelebilir.

Diğer Başlıklar

Etkili konu alanı Ucuza kaçmayın Harcadığınızdan fazlasını kazanın Doğru ortağı bulun Toplu mail listenizi düzgün bir şekilde tutun Toplu mail gönderiminde amaca uygun hareket etme Karsilasma mesajı olusturmak Dogru toplu mail gönderimi E-bulten olusturmak Toplu Mail Gizlilik Sözleşmesi Toplu mail gonderimin incelikleri Hedefe yönelik toplu mail Müsteri kazanma yöntemleri Spam filtrelerden korunmanın yolları Toplu mail uzerinde sosyal medyanin etkisi Toplu mail yoluyla pazarlama Dijital Pazarlama Eğitimi