INBOX e-bülten kayıt formu

Güncel Web Sitemizi Ziyaret Edin

Web sitemiz artık useinbox.com alan adı üzerinden hayatına devam etmektedir. En güncel bilgileri aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz.

useinbox.com/tr

toplu mail gönderimi

UCUZA KAÇMAYIN

UCUZA KAÇMAYIN

Diğer Harcamalarınızı Kısın, E-mail'e Yatırım Yapmaktan Korkmayın

Şimdiye kadar yazdığımız her şeyi okuduysanız, neden e-mail'in diğer pazarlama kanallarından çok daha düşük maliyetli olduğunu anlamışsınızdır. Bununla birlikte e-mail'in ucuz olması, sizin bu alana hiç yatırım yapmayacağınız anlamına gelmiyor. Tabii size gidip, zaman kaybetmeden binlerce dolar harcamanızı da söylemiyoruz. Daha önce size e-mail'in düşük bütçeli bir pazarlama kanalı olduğu için farklı büyüklükteki şirketler arasındaki eşitsizliği dengelediğinden bahsetmiştik. Burada öncelikle e-mail programınıza isterseniz para harcayarak, isterseniz farklı stratejiler geliştirerek ya da her ikisini birlikte yaparak yatırım yapabileceğinizi söylemek istiyoruz. Bu yatırımların tümü, diğer alanlardaki harcamalarınızı kısmanıza yardımcı olacaktır.

Toplu mail'i metin mesajlarınız ve diğer pazarlama yaklaşımlarınız için kullanabilirsiniz

İç kaynaklarınızı bir strateji kurmak ve geliştirmek için kullanarak, müşterileriniz hakkında sizi şaşırtacak verileri ortaya çıkarabilirsiniz. E-mail'e yapılan yatırım, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmenizi sağlayacağı için diğer giderlerinizi kısmanızı sağlayabilir. Eğer e-mail metriklerini düzenli olarak kontrol ederseniz, müşterilerinizin nelere cevap verdiğini ve neleri görmezden geldiğini öğrenebilirsiniz. Hangi mesajlardan ve yaratıcı unsurlardan hoşlandıklarını ya da hoşlanmadıklarını, hangi ürünleri satın almaktan daha çok zevk aldıklarını belirleyebilirsiniz.

E-pazarlamaya yüksek bir bütçe ayıracak kıvama gelinceye dek, (6.bölümde incelenecektir) bu konudaki çabalarınızı diğer kanallara harcadığınız parayı azaltmak için kullanın. Öncelikle bu senaryo doğrultusunda hareket edin.

Diyelim pazara sürecek yeni bir ürününüz var ve iletmek istediğiniz mesajı hazırlamak için saatlerinizi harcadınız. En sonunda şirkette çalışan herkes fikir birliğine vardı ve ürünü pazara hangi mesajla çıkarmak istediğinize karar verdiniz. Peki, bu mesajı binlerce dolar harcayacağınız ve nasıl bir geri dönüş alacağınız konusunda hiçbir fikrinizin olmadığı bir reklam kampanyasıyla vermeden önce, bir e-mail kampanyasıyla denemeye ne dersiniz? Üstelik yapmak istediğiniz değişiklikleri e-mail'le anında yapabileceğinizi de söylememize gerek yok herhalde.

Şimdi de pazara sunacağınız yeni ürün ya da servisiniz için iki olası pazarlama mesajınız olduğunu varsayalım. E-mail sayesinde üye listenizi iki gruba ayırarak, her iki mesajı da deneme şansına sahip olabilirsiniz. Söyleyin bakalım, başka hangi pazarlama kanalı bu kadar ucuza ve bu kadar hızlı bir şekilde mesajlarınızın hangisinin daha olumlu bir etki yaratacağını anlamanızı sağlayabilir?

Toplu mail tek başına sizi çok yüksek miktarlarda para harcamaktan kurtaracağı gibi diğer pazarlama kampanyalarınızı önceden test etmenizi ve emin olmanızı da sağlar.

E-mail'le işletim maliyetini doğrudan kısın

Satışları kontrol etmek ve ilişki kurmak, e-mail programlarının en can alıcı özelliklerinden biri olsa da, bu işi çok daha akıllıca yöntemlerle yürüten şirketler de var. Şimdi size bu kanalı diğer maliyetlerini kısmak için kullanan bir firmanın kullandığı bir yöntemden bahsedeceğiz. Eminiz bu yöntem, geleceğin çok sayıda pazarlamacısına bu konuda bir fikir verecektir.

Hükümet için arka plan programları geliştiren bu firma, çok sayıda iç kaynak kullanarak, bilgi almak isteyen tedarikçilere ödemeler hakkında bilgi veren bir çağrı merkezine sahipti. Sonrasında firma çağrı merkezi servisinin giderlerini kısmak amacıyla, her tedarikçiye güncel ödeme bilgilerini kişisel bir e-mail mesajı olarak haftada bir kez göndermeye karar verdi. E-mail her hafta, aynı gün ve saatte gönderiliyordu. Böylelikle tedarikçiler ihtiyaç duydukları bilgileri zamanında ve çok daha kolay bir şekilde öğrenebileceklerini anladılar. E-mail programı sayesinde aramalar azaldı ve firma bu sayede ekstra para harcamaktan kurtulmuş oldu. Bu da demek oluyor ki iç kaynaklarınızı kullanıcı dostu bir e-mail yaklaşımıyla güçlendirdiğiniz takdirde, ekstra para harcamaktan kurtulabilirsiniz. Müşterileriniz de istedikleri ve ihtiyaç duydukları bilgilere çok daha kolay bir şekilde kavuşmuş olur. Bunun dışında e-pazarlamayı fatura, bilanço ve diğer belgeler konusunda müşterilerini bilgilendirmek amacıyla kullanan firmalar olduğunu da belirtelim.

Diğer pazarlama giderlerinizi kısın

Maliyetli kataloglar oluşturmak yerine, alıcılarınıza e-mail göndererek ya da bu katalogların online versiyonlarını yollayarak, masraflarınızı kısabilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda çok daha pahalı bir pazarlama yöntemi olan 'direct mail' için de uygulanabilir. E-mail, pazarlama iletişiminde doğrudan postayla gönderdiğiniz reklamların bir tamamlayıcısı olabileceği gibi onların yerine de kullanılabilir.

Bunlar email'in diğer maliyetlerinizi nasıl küçültebileceğini ve müşterilerinizi daha fazla kontrol etmek için nasıl kullanılabileceğini kanıtlayan güçlü örnekler. Bu yaklaşımla elde edeceğiniz karı hiç de hafife almamanızı tavsiye ederiz.

Diğer Başlıklar

Etkili konu alanı Ucuza kaçmayın Harcadığınızdan fazlasını kazanın Doğru ortağı bulun Toplu mail listenizi düzgün bir şekilde tutun Toplu mail gönderiminde amaca uygun hareket etme Karsilasma mesajı olusturmak Dogru toplu mail gönderimi E-bulten olusturmak Toplu Mail Gizlilik Sözleşmesi Toplu mail gonderimin incelikleri Hedefe yönelik toplu mail Müsteri kazanma yöntemleri Spam filtrelerden korunmanın yolları Toplu mail uzerinde sosyal medyanin etkisi Toplu mail yoluyla pazarlama Dijital Pazarlama Eğitimi