INBOX e-bülten kayıt formu

Güncel Web Sitemizi Ziyaret Edin

Web sitemiz artık useinbox.com alan adı üzerinden hayatına devam etmektedir. En güncel bilgileri aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz.

useinbox.com/tr

toplu mail gönderimi

TOPLU MAIL ÜZERİNDE SOSYAL MEDYANIN ETKİSİ

DOĞRU TOPLU MAIL ÜZERİNDE SOSYAL MEDYANIN ETKİSİ

"Sosyal medya e-mail'in sonunu hazırlıyor"

"E-mail web 2.0 karşısında yenik düşüyor"

Bu tarz düşünceleri önceden duymuş ya da e-mail'in MySpace, Facebook veya Linkedln gibi sosyal ağ siteleri tarafından bir kenara itildiğiyle ilgili yazılar okumuş olabilirsiniz. Geçen yıllarla birlikte bu tarz sitelerin muazzam bir popülerlik kazandığına hiç şüphe yok. Bununla birlikte eğer siz de bu söylemleri işittiyseniz ve ne yapacağınız konusunda endişeleniyorsanız, içiniz rahat olsun.

RSS (Really simple syndication) de hız kazanmaya ve yaygınlaşmaya başladığında, sektör içinde aynı şekilde tantana koparmayı başarmıştı. Hatta bu konuyla ilgili olarak çok sayıda benzer haber başlığına rastlamıştık. Sayısız makalede ''RSS, e-mail'in sonunu getiriyor'' ya da ''Güle güle E-mail'' tarzında başlıklar görmek mümkündü. Oysa RSS e-mail'in yerine geçmeyi hiçbir zaman başaramadı. İşte aynı durum bugün sosyal medya için de geçerli.


E-pazarlama, uzun süre boyunca sosyal network kurma aracı olarak tanımlandı. Genel olarak sosyal ağ sitelerini düşünürseniz, e-mail'in bu sitelerde ne kadar büyük bir role sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Örneğin Linkedln, üyelerini bir arada tutabilmek için e-mail'i kullanıyor. Aslında milyonlarca insana e-mail adresi sağlayan büyük portallar sosyal ağlara dönüşse de özlerinde e-mail'i koruyorlar.

Tabii ki İnternet kullanıcılarının dünya çapında ilgisini çekmeyi başaran sosyal medyanın popülaritesi yadsınamaz. Bununla birlikte burada öğrenilmesi gereken bir ders var: E-mail'i tamamen dışlamak yerine, e-mail'in bu yeni pazarlama medyalarında ne kadar önemli bir rol oynayabileceğini dikkate almaya çalışın. Yeni yaklaşımlar ve yeni iletişim kanalları ortaya çıktığı sürece, e-mail'i onlarla entegre etmenin ve onun etkisini artırmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Pazarlama alanında aniden ortaya çıkan gelişmeler olacaktır. Bu gelişmeler doğrultusunda, e-mail'in onların içinde yer alması için, bakış açımızı değiştirmemiz gerekir.

Araştırmalara göre özellikle genç nesiller, bir zamanlar sıklıkla kullandıkları e-mail yerine, sosyal ağ sitelerini kullanarak iletişim kurmayı günümüzde daha çok tercih ediyor. Bununla birlikte deneyimlerimize dayanarak iletişim kurma tercihlerinin yaşla bağlantılı olarak değişebileceğini söyleyebiliriz. Buna dayanarak genç neslin çalışma hayatına girdiğinde, e-mail kullanımını artıracağını düşünebiliriz. Sosyal network'lerin erişim için üyelik gerektiren adalar olduğunu varsayarsak, toplu mail'in çok daha evrensel olduğunu düşünebiliriz. Sonuçta neredeyse tanıdığınız herkesin bir e-mail hesabı olsa da, herkesin bir Facebook hesabı yoktur. Bu da Toplu mail'in ne kadar büyük bir fırsat olduğunu kanıtlıyor.

Başka bir deyişle, yeni iletişim metotlarına göre kendimizi geliştirmemiz ve dışarıdan bir gözle olayları değerlendirmemiz gerekir. Öncelikle hedef kitlenizin hangi bölümünün sosyal network stratejilerine daha açık olduğunu öğrenmeye çalışın. E-mail üzerinden İnternet erişimi olmayan insanlara bu yaklaşım doğrultusunda odaklanmaya çalışın. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak sosyal medyayı bağrınıza basabilir; e-mail'i onunla entegre bir biçimde kullanabilirsiniz.

Eğer şirketinizin bir Facebook sayfası varsa, o sayfa üzerinden e-mail adresleri elde etmeye çalışın.

Linkedln profilinizde e-mail'le önerdiğiniz tekliflerin faydalarını anlatın ve e-bülteninizin tanıtımını yapın.

Bu siteleri güncel haberlerinizi iletmek için kullanın.

Pazarlama ve harekete geçirme mesajlarınızı, yaratıcı unsurlarınızı sosyal ağ sitelerinde test edin.

Yeni sosyal ağ girişimlerine veya varolan sosyal ağ sitelerine trafik çekmek için e-mail'i kullanın (Bu, çabalarınızın etkisini kapsamlı bir biçimde ölçmeniz için size bir fırsat sağlar).

Diğer Başlıklar

Etkili konu alanı Ucuza kaçmayın Harcadığınızdan fazlasını kazanın Doğru ortağı bulun Toplu mail listenizi düzgün bir şekilde tutun Toplu mail gönderiminde amaca uygun hareket etme Karsilasma mesajı olusturmak Dogru toplu mail gönderimi E-bulten olusturmak Toplu Mail Gizlilik Sözleşmesi Toplu mail gonderimin incelikleri Hedefe yönelik toplu mail Müsteri kazanma yöntemleri Spam filtrelerden korunmanın yolları Toplu mail uzerinde sosyal medyanin etkisi Toplu mail yoluyla pazarlama Dijital Pazarlama Eğitimi